
A tematikus blokkok közül az első A rab (The Prisoner), melyben a sorozatsztár férfi szakítás után elégeti ex-barátnője holmijait, majd becrackezve balesetet szenved. Ügynökének egyik alkalmazottja veszi gyámolításba, aki pontosan az ilyen kínos esetekre specializálódott. Főhősünk azonban a házi őrizet alatt szembesül azzal, valami nincs rendben körülötte, az őt körülvevő házzal. Mintha mindig lenne körülötte valaki. Néhány megmagyarázhatatlan esettel tarkítva a mindennapokat, a szomszéd nővel folytatott "flört" okán kezdi megkérdőjelezni a saját épeszűségét. Majd leülteti fogvatartóját a kanapéra, hogy megérthesse, mi is történik vele. Az itt látott képsorok csak megeleőlegezik a második rész utáni katartikus magyarázatot.
A második szekció a Valóság Show (reality Show) címet viseli, melyben egy fiatal és sikeres televíziós forgatókönyvíró új pilotjának elkészülésébe pottanyunk bele. A minket körülvevő valóság ezen epizód során jelenik meg a legszembeötlőbb formában, lásd a pilot főszerepét Melissa McCarthy kapja, a Szívek szállodája című sorozat Sookie nevű szakácsnőjét alakító színésznő személyében. A történet szerint Gavin új ötlete egy misztikus utazásra hívná a nézőket, mely azonban, előre tudván róla, meg fogja osztani a nézőket. Az amerikai televíziózás farkastörvényei közepette gavin először ejti a műsorból Melissát, majd a csatorna üdvöskéjével kezdik el a tervezési munkálatokat. valami azonban közbeszól, mert a hölgy egy másik szkripthez adja az arcát, míg hősünk ott marad a nagy semmi közepette. Mikor dührohamában az utcán kiabálni kezd az őt követő stábbal, a járókelők alig zavaró kérdésére, miszerint Kihez beszél?, már cs néma csend és egyedüllét a válasz.
A harmadik szál elé odaillesztett magyarázat mintegy felvezetve az elkerülhetetlent, szembesíti Gary-t mindazzal, amit ő maga is sejtett már. Nem ember, nem Isten, hanem egy multidimenzionális lény, aki hatalmas és végtelen energiával rendelkezik. Ha isten tízes, akkor ő "csak" kilences. Az őt körülvevő világ saját szeszélyes teremtménye.
A történet végső fonalát adó történetben, mely maga a pilot (a Tudás - Knowing), végig követhetjükl a teljes megvilágosodást. Ezen szál teljes egészét áthallásokra alapozták, az egész nem más, mint az elme játéka a gondolkodóval. Mi is történik itt? A játékszoftver-fejlesztő Gabriel feleségével és néma kislányukkal kirándultak egyet, majd mire visszaértek a kocsihoz, lemerült az akksi. Emberi hiba (vagy inkább "hetes" hiba), amelyre a normális módján igyekszik gabriel megoldást találni. Találkozik Sierrával (a mi világunkban az egyik legnagyobb játékfejlesztő cég), a lánnyal, aki csak rója a kilométereket a hegyekben. Kisebb intermezzo után azonban Sierra felajánlja segítségét, elviszi a városba. Az erdőn átkelve azonban megmérgezi Gabrielt, hogy így a tudatát blokkolva, társaival együtt, sikerüljön a tudati gátat áttörni Gabrielnél. Eközben felesége és kislánya visszanézik a felvételeket, amiket aznap rögzítettek. És szembesülnek a ténnyel, Gabriel több annál, mint egy egyszerű családfő. A kamera azt a jelenetet játsza vissza, melyben a 2. rész Gavinje épp közli Melissával, hogy ki kell tennie a pilotból. Gavriel, miután megvilágosodott és "tudatra ébredt", visszamegy az autóhoz, hogy hazavigye a családot.
A reggeli ébredés utáni jelenet magában hordozza az azt megelőző másfél órát. Az alkotó beleszerelmesedett az általa teremtett világba, melytől azonban búcsút kell vennie, visszatérvén az övéihez.
Az egész filmet átható misztikum legragyogóbb szelete a mi saját valóságunk interpretálása a filmbe. Az első rész megemlített személyei (mint pl. Ben Affleck) csak erősíti az a nyugtalanító érzést, hogy ez az egész körülöttünk zajlik. Akár a mi általunk ismert valóság része is lehet. Erre az érzésre kontráz rá a valóságshow szereposztása, mind-mind olyan szereplővel megtámasztva, aki a való életbeli hivatását gyakorolja a vásznon.
A rendező, John August még csak második filmjét készítette, de okkal állíthatjuk, mestermű. Az eddig többségében forgatókönyveiről (Nagy hal, A halott menyasszony, Charlie és a csokigyár) ismert direktor saját szkriptjét valósította meg, mely egy fantasztikus és igencsak elgondolkodtató filmet eredményezett. A főszerepet játszó Ryan Reynolds olyannyira pozitív csalódás, mint maga a történet. A buliszervíz egyszerű tinivígjátéki karakter megformálója kellemes és élvezhető alakítást nyújt, melyre sokáig emlékezni fogunk. Az olykor önmagát alakító Melissa McCarthy szintén remek alakítása szívet melengető melankóliával párosult. A kisebb szerepekben feltűnő "kilencesek", mint Hope Davis vagy David Denman remek mellékszereplők, egytől egyig hiteles és életszerű harcot vívnak társukért. Megemlítendő még a kislányt játszó Elle Fanning, a szintúgy remek alakításairól ismert Dakota Fanning húga, aki olyan magával ragadó és titokzatos, mint nővére. Mi van abban a családban vajon???
9/10
Utolsó kommentek