A történet a Bagdadi Zöld zóna nevű helyen játszódik. A 2003-ban Irakba bevonult katonák munkájába nyerhetünk bepillantást. Az indokot a bevonulásra az állítólagos tömegpusztító fegyverek, a film elkészítésére pedig ennek bemutatása adta. A folyamatos keresés azonban nem hoz eredményt. Az információk hitelességének kérdésessége és az eredménytelenség azonban csak egyvalakinek szúr szemet, Roy Miller tiszthelyettesnek. Az egyik rajtaütés során (egy ugyancsak kétes információszerzés után), olyan nyomokra bukkan, amelyek képesek lehetnek megoldani a tömegpusztító fegyverhiányosságok kérdését.
Az Irakos-nyomozós-lövöldözős filmek létjogosultságát A bombák földjén tette igazán relevánssá. A bevonulás óta megannyi hasonló atmoszférájú film jelent meg (Farkasok völgye: Irak, vagy az HBO 2005-ös minisorozata…), viszont egyik sem Peter Greengrass rendezésében. Greengrass megannyi jelölést és díjat kapott filmjeiért, hogy csak a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Arany Medve és Ökumenikus Zsűri díját említsem a Véres vasárnapért, vagy mondjuk a BAFTA-díjat A United 93-asért legjobb rendezőként.
A legnagyobb siker viszont kétségtelenül az utolsó két Bourne-mozi elkészítése volt (A Bourne-csapda [2004] és A Bourne-ultimátum [2007]). A 2007-es alkotás óta ez az első filmje, gondolhatjuk hát volt ideje felkészülni, ami nem is lehetett olyan nehéz Matt Damonnal, akit ugyancsak ismerhetünk Jason Bourne megformálójaként is. Emellett a hitelesség érdekében rendezőnknek még igazi katonák segítettek statisztaként, ugyanis saját bevallása szerint sokkal könnyebb volt a katonákkal felvenni az eredeti helyzeteket, mint színészekkel eljátszatni azokat.
Érdekesség egyébként a régen kezdődött de még mindig jelen levő, úgynevezett ’múzsák’ használata legyen az akár nő, akár pedig férfi. Steven Spielbergnek ott volt Harrison Ford, mint Indiana Jones. Martin Scorsesenek ott van Leo DiCaprio, mint ’sokmindenki’, aztán megemlíthetjük Woody Allen Scarlet Johanssonját, vagy Pedró Almodóvar Penélope Cruzját. Ebbe a sorba állt be (nagyon úgy tűnik) Peter Greengrass is Matt Damonnal.
Az effajta ’házasságokkal’ azonban az égvilágon semmi gond nincs. Ezek lényege ugyanis pontosan egy jól működő kapcsolat folytatása, a rendező és színész kölcsönös tisztelete egymás felé és egy széria folytatása, vagy éppen teljesen új alkotása de a már megszokott eszközökkel.
Matt Damon októberben lesz 40 éves és bár már kezd beleőszülni a szerepekbe, a katonás-igazságosztós szerep így is jól áll neki. Nincs túl sok ok kitérni a szerepére. A világ egyik legszexisebb pasijának tartott Matt mit sem veszít hiteléből akár lángelmét, akár pókerkirályt, akár bankrablót, akár iraki katonát játszik.
A film próbálja tartani a folyamatos lendületet, amelyet gyorsan meg is alapoznak, azonban ez nem sikerül mindig maradéktalanul. A film közepén felmerülő politikai dolgokat feszegetve a végén próbálnak felrázni egy akciódús jelenettel, mintha nem is tudnák igazából melyik irányba is menjen a cselemény (míg mondjuk A bombák földjénben egyértelműen kiderült, hogy mi is a film lényege).
Annak ellenére, hogy egyáltalán nem mondhatnánk leáldozóban lévőnek a Greengrass-Damon kapcsolatot, igen beszédes az imdb 7.2-es átlaga, és az igazán mérvadó Rotten Tometoes 55%-a…
Utolsó kommentek