Bizony már lassan 9 éve annak, hogy 2001 őszén bemutatták a Kutyák és macskák című filmet, melyben kutyusok és cicusok küzdöttek egymással, mint esküdt ellenségek. 9 évet váratott magára a folytatás, melyben ugyancsak házi kedvenceink a főszereplők, de ezúttal össze is fognak, hogy egy mindenkinél veszedelmesebb és kopaszabb macskával vegyék fel a mancsot… illetve a kesztyűt. Ezúttal a kötelezőnek számító 3D-ben is. És vajon ki tudja, lehet, hogy a Te békésen sütkérező és lustálkodó macskád valójában szupertitkos ügynök, aki éppen arra készül, hogy borsot törjön az örök ellenség, a kutyák orra alá? Könnyen meglehet…
Az első résznek a rendezője, Lawrence Guterman nem tért vissza a rendezői székbe, ami nem is csoda, hiszen a 2005-ben bemutatott A Maszk fia című filmje akkorát bukott, hogy azóta nem is készített filmet. Így a mostani részt egy bizonyos Brad Preyton rendezte, akinek ez az első egész estés filmje, hiszen eddig jobbára csak rövidfilmeket készített, rendezett.
Azzal kezdeném, hogy a film alapjában igencsak rövidre sikeredett. A játékidő még a másfél órás időintervallumot sem teszi ki, de ez nem feltétlenül baj, mivel a 70 perces időtartam pont elég is volt a filmre. A történet szerint adott Diggs, a németjuhász rendőrkutya, aki úgy tűnik, szinte képtelen a parancsteljesítésre, ugyanis mindig a saját feje után megy. Ebből meg is lesz a probléma, s bezárják, ám ekkor felajánlják neki, hogy csatlakozzon a kutyák titkos csapatához a macskák elleni harcban. Ehhez természetesen egy mentorra és tanítóra is szüksége lesz, aki bevezeti a titkos, kém-világba. Ez a derék eb, pedig nem más, mint Butch. És ha kém-világ, akkor bizony az tényleg így van. Rengeteg okos és vicces kütyüjei vannak kutyáknak és macskáknak egyaránt, s a szuper felszerelt nyakörvet még James Bond is megirigyelhetné példának gyanánt.
Ám a kutyák és macskák és galambok (és törpök) élete nemcsak játék és mese, hallottál már a gonoszról, a csúf, kopasz rusnya macskáról, Kopasz Kitty-ről? Kopasz Kitty egykoron az egyik legtehetségesebb titkos macskaügynök volt a világon, ám csúnyán sikerült egy kozmetikai cégben zajlott küldetése, minek hatására megkopaszodott, s otthonról is kidobták. Emiatt bosszút forral az emberiség ellen. Egy gonosz találmány építésébe kezd, ami tönkreteheti nemcsak a kutyák, hanem az emberek életét is. Ezt pedig már a cicák sem hagyhatják nyávogás nélkül, így összefognak az ebekkel, hogy megállítsák Kitty-t és furmányos masináját.
A történetről röviden ennyit mondanék, valamint kitérnék arra, hogy a címszereplőkön kívül egy galamb is borzolni fogja rekeszizmainkat, illetve idegszálainkat. Kötelezően ő játssza az „idióta” karaktert a filmben. (A galambok amúgy is a legtöbb esetben a hülye karaktereket szokták játszani filmekben, rajzfilmekben.)
Az élő, hús-vér szereplők közül Chris O’Donnell-t említeném meg, ő alakítja Diggs gazdáját a filmben, de nem sok szerephez jut, mivel a játékidő legnagyobb részében a négylábúak kalandjait kísérhetjük végig. A két fő karakter, Diggs és Butch kapcsolata pedig az akciófilmekben többször visszatérő zöldfülű-forrófejű kezdő kölyök kontra idősebb, tapasztaltabb vénróka párosra gyúrt rá. Diggs hangját James Marsden (X-men filmekben ő Küklopsz) szolgáltatja. A magyar hangja Dévai Balázs, akinek az orgánuma számomra ismeretlenül hangzott, de jó választásnak tartom. Butch pedig Nick Nolte (A 48 óra és a Megint 48 óra Jack Cates nyomozója, a Trópusi vihar Négylevelűje) hangján szólal meg, míg magyar hangja nem más, mint Dörner György, Eddie Murphy és Bruce Willis állandó magyar hangja. Remek hangja telitalálat lett Butch szerepében.
Érdemes még kitérni a 2 másik főszereplőre, a Diggs-el és Butch-hal vállvetve küzdő macskára, Miauélára, akinek az eredetiben Christina Applegate (Egy rém rendes család Kelly Bundy-ja) kölcsönzi a hangját, magyarul pedig a zseniális Zsigmond Tamara (Natalie Portman állandó magyar hangja) szólaltatja meg. Végül, de nem utolsósorban itt van nekünk a film főgonosza, Kopasz Kitty, akit eredetileg Bette Midler (Elvált nők klubja, Dögölj meg, drága Mona!, Bette című sorozat) szinkronizál. Az ő magyar hangja lett szerintem a legnagyobb telitalálat. Borbás Gabi hangja fantasztikusan passzol Kitty karakteréhez.
Összességében a Kutyák és macskák második része nem lett olyan rossz, mint ahogy azt sok helyen olvasni lehet. A film bevételi szempontból nem lett sikeres, azt is mondhatjuk, hogy elég nagyot bukott a mozi pénztárainál. Mégis szerintem bőven a nézhető kategóriába tartozik, nem akar több lenni annál, mint ami, nem akarja komolyan venni magát. Egyszerűen szórakoztat, kikapcsol, valamint a célközönsége a gyerekek, akik szerintem jól szórakozhatnak a filmen, hiszen melyik gyerek nem vágyott, vagy vágyik arra, hogy beszélhessen házi kedvencével? A filmben visszatér az első rész gonosza is, aki Dr. Hannibal Lecter módjára sínylődik a börtönben, viszont a film vége felveti a folytatás lehetőségét is, ami nem biztos, hogy elkészül, tekintve, hogy a mű eddig elég szerényen teljesített a kasszáknál.
6/10
Utolsó kommentek