„Csak akkor értékeled az életet, ha testközelbe kerülsz a halállal.”
Helló, Olvasó. Ott görnyedsz a monitor előtt és órákat töltesz azzal, hogy görgeted az egeret és kattintgatsz. Erre az oldalra tévedtél, szándékosan vagy véletlenül, de ez most mindegy. Jobb kezeden egy furcsa szerkezetet láthatsz, ami az egeredhez van kapcsolva. 10 perced van, hogy végigolvasd a cikket és eldöntsd, tetszett-e vagy sem. Ha végigolvasod ez alatt az idő alatt, akkor kiszabadulsz, de ha nem, akkor a szerkezet levágja a kezedet és a monitorodba épített mechanizmusnak köszönhetően a szilánkok egyenesen az arcodba repülnek, széttrancsírozva azt. Olvass, élj tovább vagy halj meg. A döntés a tiéd. Kezdődjék a játék.
2004. október vége igen emlékezetes dátum a horrorrajongók körében. Ekkor mutatták be a mára már legendássá vált Fűrész filmsorozat első részét. A siker mind kritikailag, mind anyagilag frenetikus volt, ugyanis az alkotás 1,2 millió dollárból készült és mintegy 103 milliót hozott, a világ pedig megismerte Jigsaw nevét. Az egész széria egy 2003-ban bemutatott 9 perces rövidfilmből nőtte ki magát, melyben először hallhattunk a túlélő játékról. A kisfilmben már bemutatkozott Adam karaktere, aki az első részben tűnt fel, ő volt bezárva a doktorral együtt. Az Adam-et alakító Leigh Whannel írta az első 3 rész sztoriját és forgatókönyveinek nagy részét. Az első részt James Wan rendezte, a 2., 3. és 4.-et Darren Lynn Bousman, az 5. epizódot David Hackl, míg a 6. és a legújabb 7. részt Kevin Greutert. Voltaképpen a rendezők szinte a széria elejétől fogva bábáskodtak a filmek felett, volt aki a korábbi projektekben vágóként, íróként, vagy a csapdák kiötlőiként volt jelen. A sorozat egyik védjegyének a különböző ötletesebbnél ötletesebb, gyomorforgatóbbnál gyomorforgatóbb csapdák számítanak, amik a legújabb részben is magas szintre emelték a mércét. A sorozat első 6 része kb. 47 millió dollárból készült, míg a bevételek összeségében 740 milliót hoztak a konyhára. A Fűrész 3D-t pedig 20 millióból hozták össze és eddig 73 milliónál tart a legfrissebb bevételi adatok szerint.
A forgatókönyvet Patrick Melton és Marcus Dunstan írta. Ők a 4. rész óta közreműködnek a sztori alakításában, megírásában. Ahogy azt megszokhattuk, a cselekmény ott veszi fel a fonalat, ahol az előző voltaképpen abbamaradt, ráadásul ez a film kerek egésszé zárja a történetet, bár nyitva hagyja a lehetőséget a további folytatások előtt. Az alkotók azt nyilatkozták, hogy ez lesz a széria záró darabja, de ahogy a mondás is szól, addig kell ütni a vasat, amíg meleg és a Fűrészben van még bőven potenciál, hiszen minden egyes rész sikeres volt, így megéri további dollárkötegeket fektetni a franchise-ba. Ráadásul, mint írtuk, a film befejezése olyan, hogy folytatást kíván maga után, csakúgy, mint az eddigiek esetében.
A mű párhuzamos úton mutatja be a Jigsaw szerepét átvett Mark Hoffman újabb csapdáit és ámokfutását, míg a másik oldalon ott van Bobby Dagen, egy korábbi túlélő, aki hatalmas vagyonra tett szert azáltal, hogy könyv formájában írta meg a vele megtörtént borzalmakat. Könyvének címe: S.U.R.V.I.V.E. Újra játékba kényszerítik, melyben ezúttal legjobb barátja támogatói és saját felesége is részt vesz. A történetről nem akarok többet elárulni, a meglepetés ereje sokkal hatásosabb. A csapdák és mészárlások nagyon változatosra sikeredtek, itt sem marad el a film az előző részek színvonalától. Számomra a legemlékezetesebb jelenet az autóbontónál történt incidens, ahol 4 fajgyűlölőt tanít móresre kedvenc kirakós gyilkosunk. A szemfülesek pedig észrevehetik, hogy egyikük nem más, mint Chester Bennington, a Linkin Park együttes frontembere.
Az aktorok jók, bár nem a színészi alakításokat szeretjük ezekben a filmekben. Hoffman-t Costas Mandylor alakítja, Bobby Dagen-t Sean Patrick Flanery, míg feltűnik a filmben az első részben megismert Dr. Lawrence Gordon, akit Cary Elwes játszik csakúgy, mint a legelső epizódban. A legjobb karakter, maga Jigsaw, azaz John is visszatér jónéhány flashback jelenet formájában. Tobin Bell feltűnése a vásznon csak fokozta a hangulatot, hangja és beszéde pedig még mindig nagyon hatásos és hátborzongató.
A vágás és a zene is hozza az előző filmek hangulatát és színvonalát. Andrew Coutts vágó igazán remek munkát végzett, míg felcsengülnek Charlie Clouser ismert dallamai, amik végigkísérték a sorozatot.
Akiknek bejöttek az eddigi Fűrész csonkítások és sztorik, melyek a Jigsaw-ként elhíresült gyilkos játékait kísérik végig, melynek során felajánlja az elfogottaknak a felszabadulás, az újjászületés lehetőségét, azoknak minden bizonnyal ez a fejezet is elnyeri tetszését. Ehhez minden adott, ugyanis átemelték az eddigi filmekből hozott hangulatot, valamint a kínzások és csapdák változatossága odaszegezheti az embert a moziba, hogy újabb gyomorforgató haláleseteket kísérjünk végig, méghozzá ezúttal 3D-ben. Bizonyos jeleneteket nagyon feldobott a plusz dimenzió, de összességében feleslegesnek éreztem, hiszen enélkül is élvezetes az alkotás, azonban készüljünk, mert az undorküszöbünk igen nagyra szökhet. A film csattanója szerintem végig sejthető, de érdemes megnézni a moziban, bár erről mindenki döntsön maga, hiszen a döntés a tiétek. Ha pedig jegyet váltotok és felteszitek a szemüveget, akkor elkezdődhet a játék. És higyjétek el, megéri.
8/10
Utolsó kommentek